LABOR COUNCIL CAMPAIGN WALK SCHEDULE
ENDORSED CHAMPIONS LIST BELOW
(Statewide Endorsements Click Here)
LET US SHARE YOUR EVENTS! If you are hosting an event that is also supporting our endorsed candidates please click here
DOWNLOAD THE CAMPAIGN SCHEDULE FLYER HERE
NOVEMBER 5th – 8th (Saturday - Tuesday)
NOVEMBER 5th
North County GOTV – Catherine Blakespear, Cipriano Vargas and Slate
(Member-to-Member Walk in North County)
Saturday - 10am @ 2424 W Vista Way, Oceanside CA 92054, # 315
SHIFTS: 10am / 12pm / 3pm CLICK HERE
NOVEMBER 6th
North County GOTV – Catherine Blakespear, Cipriano Vargas and Slate
(Member-to-Member Walk in North County)
Sunday - 10am @ 2424 W Vista Way, Oceanside CA 92054, # 315
SHIFTS: 10am / 12pm / 3pm CLICK HERE
NOVEMBER 7th
South Bay GOTV - Jose Rodriguez and Paloma Aguirre (Member-to-Member Walk in South Bay) CLICK HERE
Monday - Anytime between 8am - 8pm @ The Olivewood
541 E 24TH ST, NATIONAL CITY, CA 91950
NOVEMBER 8th
South Bay GOTV - Jose Rodriguez and Paloma Aguirre (Member-to-Member Walk in South Bay) CLICK HERE
Tuesday - Anytime between 8am - 8pm @ The Olivewood
541 E 24TH ST, NATIONAL CITY, CA 91950
LABOR 2022 - ENDORSED WORKER CHAMPIONS
Federal & State Endorsed Races
AD 74 - Chris Duncan
AD 76 - Brian Maienschein
AD 77 - Tasha Boerner-Horvath
AD 78 - Chris ward
aD 79 - akilah weber
SD 18 - Steve padilla
sd 38 - Catherine blakespear
sd 40 - joseph rocha
CD 49 - MIKE LEVIN
CD 51- Sarah Jacobs
CD 52 - Juan Vargas
Propositions
Measure B - Peoples Ordinance
Measure d - Safeguard San Diego
Measure U - San Diego Local Neighborhood Schools Repair and Safety Measure
County of San Diego Endorsed Race
San Diego Board of Supervisor District 4 - Nathan fletcher
San Diego Board of Supervisor seat 5 - tiffany Boyd-Hodgson
City of San Diego Endorsed Races
San Diego city council district 6 - kent lee
San Diego city council district 4 - Monica Montgomery Steppe
San DIEGO CITY COUNCIL DISTRICT 2 - Dr. Jennifer Campbell
San Diego County Assessor/Recorder/Clerk - Barbara Bry
Education Board Endorsed Races
SAN DIEGO COMMUNITY COLLEGE BOARD Trustee district e - geysil arroyo
San Diego County board of education district 3 - Alicia Munoz
San Diego County board of education district 5 - RICK SHEA
San DIEGO UNIFIED SCHOOL DISTRICT B - Shana Hazan
SAN DIEGO UNIFIED SCHOOL DISTRICT C - CODY PETERSON
SAN DIEGO COMMUNITY COLLEGE DISTRICT A - Maria Nieto Senour
SAN DIEGO COMMUNITY COLLEGE DISTRICT C - CRAIG MILGRIM
SAN Dieguito school board trustee area 5 - Julie bronstein
SWEETWATER UNION HIGH SCHOOL DISTRICT - Arturo solis
GROSSMONT CUYAMACA COLLEGE A2 - Debbie Justeson
GROSSMONT CUYAMACA COLLEGE A5 - BRAD MONROE
GCCCD - Desiree Klaar
Vista Unified School District - Martha Alvarado
Palomar College Board of Trustees Area - Judy Patacsil
Palomar College Board of Trustees Area - Kartik Raju
Palomar College Board of Trustees Area - Norma Miyamoto
Southwestern Community College Trustee 5 - Don Dumas
Sweetwater Union High School District Seat 3 - Elva Lopez-Zepeda
Sweetwater Union High School District Seat 5 - Marti Emerald
Carlsbad Unified School District Board of Trustee Area 5 - Kathy Rallings
Oceanside Unified School District School Board District 1 - Nancy Licona
Vista Unified Board of Trustees Seat 2 - Rena Marrocco
South Bay Union School District Board of Trustee for Area 2 - Jose Lopez Euguino
Southwestern Community College Trustee 4 - Mae Case
Planning Commission Endorsed Races
SAN DIEGO community planning district 8 - Shane Parmely
Spring valley community planning - chris pearson
Imperial County Endorsed Races
Imperial Irrigation District Board of Directors Division 5 - Norma galindo
Imperial Irrigation District Board of Directors Division 1 - alex cardenas
Imperial Irrigation District Division 3 - Don Campbell
IMPERIAL DISTRICT ATTORNEY - George marquez
Imperial County Sheriff - Frederico Miramontes
Imperial County BoS Seat 1 - Jesus escobar
Imperial County BoS Seat 5 - ray castillo
Imperial Valley College Board of Trustees Area 7 - Erik Ortega
Brawley Union High School District Board of Trustees - Yulil Alonzo Garza
Calexico City Council - Gilberto Manzanares
Calexico City Council - Raul Urena
El Centro City Council - Sonia Carter
El Centro City Council - Jason Jackson
South Bay Union School District Board of Trustee Area 1 - Kelly Leiker
City of Escondido Endorsed Races
Escondido Mayor - Paul McNamara
Escondido City Council - Consuelo Martinez
Escondido City Council District 2 - Jeff Griffith
City of Oceanside Endorsed Races
oceanside city council district 1 - eric joyce
Oceanside City Council District 2 - Daniel Dominguez
City of Vista Endorsed Races
mayor - cipriano vargas
vista city council district 4 - dan 0’donnell
City of Chula Vista Endorsed Races
CHULA VISTA MAYOR - ammar campa najjar
CHULA VISTA CITY COUNCIL District 1 - Carolina Chavez
CHULA VISTA CITY COUNCIL District 2 - Jose preciado
CHULA VISTA elementary seat 1 - Francisco tomayo
CHULA VISTA elementary seat 3 - leslie bunker
CHULA VISTA elementary seat 5 - cesar fernandez
City of National City Endorsed Race
City of national city mayor - jose rodriguez
National City City Council District 1 - Luz Molina
National City City Council District 3 - Ditas Yamane
City of Lemon Grove Endorsed Race
lemon grove city council - jennifer mendoza
Lemon Grove City Council - Alysson Snow
City of Imperial Beach Endorsed Races
City of Imperial Beach Mayor - Paloma Aguirre
Imperial Beach City Council District 1 - Jenn Crumley
Imperial Beach City Council District 3 - Anna Webb
City of Carlsbad Endorsed Race
CARLSBAD CITY COUNCIL DISTRICT 1 - sam ward
CARLSBAD City Council District 3 - Priya Bhat-Patel
City of San Marcos Endorsed Race
Mayor - randy walton
San Marcos City Council District 1: Maria Nunez
San Marcos City Council District 2: Jay Petrek
City of Encinitas Endorsed Race
Mayor of Encinitas: Tony Kranz
Judge Seat Endorsed Race
San Diego Superior Court Judge Seat #36 - Peter Singer
San Diego Superior Court Judge Seat #35 - Rebecca Kanter
City of La Mesa Endorsed Race
la mesa city council - Patricia Dillard
la mesa city council - Mejgan Afshan
Special District Endorsed Races
Helix Water District, Division 2 - Andrea Beth Damsky
Otay Water District Division 3 - Gary Croucher
North County Fire Protection District 1 - Ross Pike
Rated Unacceptable
Tommy Hough - SD CC D6
Lori Saldana - SD CC D2
*CANDIDATES IN STATE AND FEDERAL RACES ARE RECEIVING THE SAN DIEGO & IMPERIAL COUNTIES LABOR COUNCIL RECOMMENDED ENDORSEMENT TO THE CALIFORNIA LABOR FEDERATION, WHICH IS THE OFFICIAL ENDORSEMENT BODY IN THESE RACES.*
DISCLAIMER
Paid for by SDICLC and not authorized by any candidate or committee controlled by a candidate.